BirGün'lük Festival'in ardından...

YORUM YAZ >>

birgunluk-festival-sahne

BirGün gazetesi festival yapacağını duyurduğunda bizi başta olmak üzere; hem gazeteyi takip edenleri, hem de sosyal medyada bir şekilde BirGün’ün efsanevi manşetlerinden haberdar olmuş herkesi heyecanlandırmıştı. Bu kitleye; festivalde yer alacak sanatçıların hayranları da eklenince, unutulmayacak bir kalabalığın Sarıyer’e akın edeceği tahmin ediliyordu. Ve öyle de oldu!

Öğleden sonra güneş hala etkisini korurken Hacıosman’dan shuttle’larımıza binerek Life Park’a geldik. Parkın önü oldukça kalabalık iken festival alanı ise halihazırda dolup taşıyordu . Bir yandan Feridun Düzağaç, arabasıyla güç bela alana girmeye çalışırken; girişte güvenlik görevlisinin kendisini tanımaması üzerine kibarca ve sakinlikle “Konser için geldim ben, evet…” demekle yetiniyor, bir yandan da Büyük Ev Ablukada her zamanki gibi “Konser başladı, hayrını görün” diyordu. Basın bölümünden içeri girdik. (Teşekkürler BirGün gazetesi, teşekkürler Sıla!)

İlk Elin Günahı Olmaz

“İlk elin günahı olmaz” diye şartlanıp dolaşmaya başladık. Gözümüze ilk çarpan ve mutlu eden festivaldeki çocuk ve yavru köpek sayısıydı. Omuzlardan inmeyen küçükler, dikkat kesilmiş kulaklar, sessizce etrafına bakan yavru köpekler… Sahneye doğru yönelirken çok sonradan öğreneceğimiz yemek sırasını gördük. Sahneyi gördüğümüzde ise oldukça beğendik.

birgunluk-festival

İki adet dev ekrandan akan gezi zamanından videolar, unutmak isteyeceğimiz görüntüler, penguenler, başbakanımız… Yine sahnenin arkasını dolduran AKM pankartları bütün ihtişamıyla sergileniyordu. Kah gülümsedik, kah duygulandık…

Ses sistemine gelirsek Büyük Ev Ablukada‘daki davul sound’u hariç oldukça başarılıydı. Önümüzdeki sene yapılacak ikinci festivalde bu senekinden farklı olarak yemek ve tuvalet alanları tahmin ediyoruz ki çoğalacaktır fakat insanlar bir saat yemek sırası beklese de gezi zamanlarından hatırladığımız sabır ve hoşgörü herkeste hakimdi.

Sahne

Tekrar sahneye dönecek olursak, Harun Tekin tek başına oturmuş akustik bir şekilde mor ve ötesi şarkıları söylüyordu. Harun Tekin’in solo performansı beklediğimden daha ‘canlı’ geldi kulağıma. ‘Kuru’ bir performans bekliyordum fakat hem şarkı arası konuşmalarıyla hem de vokal kabiliyetiyle tek başına harikalar yaratmayı bildi.

Harun Tekin sahneyi Aylin Aslım’a teslim etti. Aylin Aslım’ın sahneye ne kadar yakıştığını izleyenler bilir. Isınmaya başladıktan sonra ‘Ben Kalender Meşrebim’ ile herkesi coştururken, davulcu Mert Alkaya da tüm setup’ını büyük bir hışımla dövdü. Aylin Aslım da ona bir floor tom ile eşlik etti.

aylin-aslim-nilgun-akin

Ve Selda Bağcan… Kitleyi en çok coşturan, BirGün’lük festivalin amacına ve hissiyatına en uygun sanatçıydı belki de. Halay çektirdi, oynattı, bağırttı ve sahneden inmek istemedi. Bir çocuk tatlılığında kenardan gelen sesleri bize tatlı tatlı şikayet etti ve şarkılarına devam etti. Sen çok yaşa Selda Bağcan!

Selda Bağcan’ı uğurladığımızda sahneyi Feridun Düzağaç devraldı. Kendisiyle Dünya Kupası Alanı’nda sigara paylaşırken biraz dertli ve yorgun olduğunu görmüştüm. Sahnede derdini ve kendini çok iyi anlattı Feridun Düzağaç. Vatan haini ayıbı, gezi süreci, Beşiktaş, Çarşı… ‘Kötü kalpli’ uzun adamdan da bahsetti… Hepsini çok güzel bir biçimde sakince ve duygusal bir biçimde dile getirdi.

Ve son olarak; izleyemediğimiz ve dinleyemediğimiz sanatçılardan affımızı dileyerek çıkarken, bir festivalin daha sonuna gelmiş bulunduk. Festivale katılıp gezi ruhunu yaşatan tüm güzel insanlara ve BirGün ailesine teşekkürlerimizi borç biliriz. Parka girdikten sonra bizim gibi duygulanan eski Barışarock’çılara da selam olsun!

Ütopyalar Güzeldir

Seneye ne güzel olur…

  • Festival dolayısıyla akşam üşüyenlere(malum orman havası) BirGün’lük battaniye dağıtılabilir.
  • Otopark ve girişteki mafyatik tipler kaldırılabilir ve ulaşım daha çok geliştirilebilir.
  • Soğuk bira güzel olur.
  • Güzel bir alternatif sahne mükemmel olur. (Seneye tavsiye vermekten çekinmeyiz)
  • Yemek alanları ve tuvalet alanları geliştirilmeli. (Tamam herkes söyledi)
  • Forumlar açılabilir. Sohbetler edilir, eskiler anılır…
  • Dünya kupası güzeldi; seneye bir şey yok, onun yerine bu seneki langırtlara ek olarak guitar hero’lar vb. eklenebilir.

 

Fotoğraf Galerisi

YAZAR 26 Haziran 2014


TAKİP ET

BİZİ FACEBOOK'TA BEĞENİN