Hard Rock Cafe İstanbul Büyük Açılış Partisi'ne Yıldızlar Yağdı!

YORUM YAZ >>

hard-rock-cafe-istanbul-grand-opening-party-header

Partiyi kısaca anlatmak gerekirse; Hard Rock Cafe zor olanı başardı. Sosyal medya parti hakkında “iptal olur” söylentileriyle çalkalanırken, bir hard rock kültürüyle “bu festival yapılacak!” dedi ve olanlar oldu.

Evden çıkmadan önce, bizde de partinin erteleneceğini yönünde hisler oluşmaya başladı fakat yüksek bir enerji ve görev aşkıyla kendimizi dışarıya attık. Küçükçiftlik Park’ın önü beklemediğimiz kadar kalabalıktı. Klasik köfte kokuları, yağmurluk satanlar, bira satanlar… Festivallere ve maçlara alışıksanız, bu durum size hiç yabancı gelmez. Fakat festival kuyruklarında bira en çok tüketilen ‘şey’ olurken, bu sefer yağmurluklar kapış kapış gidiyordu. Aman tanrım! Bir İngiliz festivali, bir İskandinav festivali gibi görünüyordu her şey… İşte bu atmosferi böyle yorumladığınızda, tüm parti “e güzel be abi!” şeklini alıyordu. Hard rock ruhu da buydu zaten! Bu kadar yağmura kimse aldırmıyorken, biz de basın bölümünden yağmurluklarımızla içeri girdik. Unutmadan, bu koşullarda dahi bizle ilgilenen Nevcan Alacan’a teşekkürü borç biliriz.

Yağmur dinmiyor ama müzik de susmuyor…

İçeriye girdiğimizde Ogün Sanlısoy çalmaya yeni başlamıştı. Program biraz sarkmıştı ama kimse bundan şikayetçi değildi. Alana girdiğimizde müzik dışında bir sürü etkinlik bizleri karşıladı. Hedef kitlenin çok güzel saptandığı belliydi. Dövme sanatçıları, Harley Davidson standları, LG’nin dev ekran televizyonlarında oynanan Guitar Hero’lar, DW Drums’ın davul seti (Burak Gürpınar da burada küçük bir workshop verdi), güzel konumlandırılmış yiyecek&içecek alanları ve güzelce düşünülmüş yağmurdan kaçanların sığanacağı büyük bir alan. Sahne, ses sistemi ve ışıklara gelirsek bizden tam anlamıyla nefis bir not aldı. Ses sistemi neredeyse hiç tökezlemedi ve alanın her yerinden güzel bir duyum aldık. Moğollar’dan tanıdığımız Taner Öngür ışıkçılara ‘biraz’ kızsa da bizce işlerini genel olarak iyi yaptılar. Sahne şovlarında ise Pentagram Metallica’yı aratmadı. Patlayan ateşler, yükselen dumanlar, arkadaki animasyon ve videolar bize çok iyi bir konser deneyimi yaşattı diyebilirim.

Sahneye Yıldızlar ‘Yağdı’!

Türkiye’nin En Büyük Rock Yıldızları’nı konuk eden Hard Rock Cafe İstanbul, sahnesini Ogün Sanlısoy ile ısıtmaya başlarken sığınacağımız sote bir alan bulmaya çalışıyorduk. Islanmayan bir yerimiz kalmadı, hasta olma pahasına tüm kötü düşüncelerimizi kafamızdan attık ve parti başladı!

Ogün Sanlısoy
Bilindik şarkılarıyla kitleye adeta koro yaptırdı. Eski şarkılarla beraber yağmuru unuttuk ve biz de o koroya katıldık. Ogün Sanlısoy sahneyi ve bizleri çok güzel ısıttı.

Moğollar
En son BarışaRock 2006’da izlemenin verdiği bir burukluk üzerimdeyken aynı zamanda tekrar dinlemenin sevinci içerisindeydim. Güzel ve uzun bir intro ile sahneye çıktılar, hala eski formundalar. “Bir şey yapmalı” ve “Dinleyiverin Gari” seyirciyi en çok coşturan şarkılardan oldu. Davulcunun teknik bir duyma problemi mi vardı bilmiyorum fakat bazı kısımlarda ahenkte birtakım problemler duyuldu. Moğollar, gerçekten saygı duyulması gereken gruplarımızdan biri olduğunu yağmur altında “Devlerin Aşkı” ile tekrar gösterdi.

Pentagram
Rock FM’den tanıdığımız Metehan Mert Çakır, “Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük gruplardan” diyerek anons etti Pentagram’ı. Çok doğru da yaptı zira Pentagram sahneyi hem görsel hem de işitsel olarak sallayıp gitti. “Bir, bir, bir!” tezahüratları ile coşan kitleye istediğinden daha fazlasını verdi. Sahneye çıkmadan önce yayınlanan mini belgeseli çok beğendik. Öyle bir belgeseldi ki, etrafta “1987 miii?” diyenler oldu. Evet bu yaşlı ama enerjik kurtlar bizi o yağmurda kudurttu! Bu yağmura akustik bir şekilde “Sonsuz” çok iyi gider diye düşlerken, konserin sonunda bir şeyler duyuldu. Evet, canlı olmasa da “Sonsuz”un gitar akorları gelmeye başladı. Onlar bizi selamlarken ve tüm seyirciyle ‘selfie’ çekerken şarkıyı koro halinde mırıldananlar oldu, çok güzel bir andı.

Metin Türkcan yadigar gitarını(üzerinde sarı smiley olan) Hard Rock Cafe İstanbul’a bağışladı, gidip görülebilir.

Kırın Artık Şu Gitarları!

Hard Rock Cafe’nin geleneksel açılış partilerinde sergilenen gitar kırma töreni yapıldı. Kırılan gitarların toplam tutarının Düşler Akademisine bağışlanması da güzel bir detaydı. Umarım Hard Rock Cafe İstanbul, gençlere ve genç müzisyen adaylarına daha çok yatırım yapar.

MFÖ
Bir önceki izleyişimin üzerinden çok az bir süre geçmesine rağmen, yağmurda dinlemeyi çok istemiştim. Bence MFÖ, dünya gözüyle izlenmesi ve dinlenmesi gereken on yerli gruptan biri. Özkan Uğur’un enerjisi, istemeden her şarkıyı ezbere söylemeniz, tüm tınılarını, şarkıların tüm trafiğini bilmeniz size çok şey anlatıyor. Mazhar Alanson’un biraz keyifsiz görünmesini havaya bağlıyorum. Yine de müthiş bir konserdi, grup olarak makina gibi çalıyorlar.

Şebnem Ferah
Neredeyse tüm tweet’ler Şebnem Ferah’ın “Yağmurlar” şarkısını içeriyordu. Şebnem Ferah hayranları erkenden gelmişti. Türkiye’nin en güçlü kadın vokallerinden, Şebnem Ferah için yazacak bir kelime bulmak çok zor. O’na sahip olduğumuz için çok ama çok şanslıyız.

Tüm detaylarıyla Hard Rock Cafe İstanbul Büyük Açılış Partisi muhteşem ve bir o kadar da yağışlı geçti, umarım kimse hasta olmamıştır. Hoş, hasta olsa da buna üzülecek birini göremedik ama! Son bir tweet ile bitirelim;

YAZAR 28 Eylül 2014


TAKİP ET

BİZİ FACEBOOK'TA BEĞENİN